Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Czeska lewica nokautuje liberałów!

dodano 2012-10-15 12:27 w kategorii: Informacje

Sobota 13 października. Praga, po 19.00 Lidový dům, Hybernská 7. Strzelają korki szampanów. Česká strana sociálně demokratická wygrywa wybory lokalne i senackie, miażdżąc rządzących liberałów. Bohuslav Sobotka, przewodniczący ČSSD uśmiecha się do kamer i dziękuje wyborcom za zaufanie. 

Czescy socjaldemokraci zwyciężyli w 9 z 12 krajów (województw). Odnieśli też sukces w pierwszej turze wyborów do Senatu - do drugiej tury, 19 i 20 października, przeszło 23 kandydatów CzSSD. Rządząca ODS straciła aż połowę mandatów. Drugie miejsce w wyborach zajęła Komunistyczna Partia Czech i Moraw. 
 
Komentując wyniki Bohuslav Sobotka, przewodniczący CSSD powiedział: „Jest oczywiste, że partie, które w ostatnich dwóch latach proponowały niesprawiedliwe i błędne reformy kończą w przegranym obozie. To ważny sygnał, który wysłali wyborcy.” Dodał też taki wynik jest otwarciem drogi do przedterminowych wyborów. W czasie wieczoru wyborczego, na którym gościł Sekretarz ds. Międzynarodowych SLD, Konrad Gołota, szef wygranej kampanii, 34-letni poseł Jan Hamáček tak odniósł się do wyniku: „Jesteśmy szczęśliwi, że wygraliśmy nawet mimo tak niskiej frekwencji (poniżej 40%). Te wybory są wyraźnym sygnałem braku akceptacji rządu. Premier powinien zauważyć ten przekaz i odejść. W swoim haśle i całej kampanii chcieliśmy, aby Czesi powiedzieli STOP temu rządowi. I Czesi to właśnie zrobili.”
 
Czeska Partia Socjaldemokratyczna przystąpiła do wyborów z hasłem: „Řekněte dost Nečasově vládě“ będąca grą słów z nazwiskiem premiera Petra Nečasa. Głównymi postulatami  były sprawiedliwe reformy i praca.  Wynik wyborczy jest też bardzo istotny wobec faktu, że w styczniu 2013 r. Czesi, po raz pierwszy w historii w wyborach powszechnych, wybiorą prezydenta. Kandydatem CSSD jest Jiří Dienstbier, 44-letni senator, wiceprzewodniczący partii.
 


Komentarze

Wydarzenia

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.